Európska noc výskumníkov opäť pritiahla desiatky tisíc návštevníkov

Európska noc výskumníkov (ENV) už po 13. raz sme priniesla vedu, výskum a inovácie do piatich slovenských miest a ďalších sprievodných lokalít. Tento rok sme boli opäť v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Poprade a Žiline. Okrem toho sme v spolupráci s partnermi zrealizovali niekoľko sprievodných podujatí v rámci Slovenska, medzi ktoré patrí program, ktorý bol pripravený pre návštevníkov v Tekovskej hvezdárni v Leviciach, vo Hvezdárni Medzev, v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči, ako aj Vedecké kaviarne a cukrárne a Noc zVEDAvých v Bratislave.

Posledný septembrov piatok patril vede a inováciám a v rámci hlavného motta tohto roku „Život ako ho (ne)poznáme“ sme sa pozreli na život z rôznych aspektov a na jeho skúmanie rôznymi vedeckými smermi a disciplínami.

V Starej tržnici počas celého dňa prezentujúci vedci, výskumníci a inovátori predstavili výsledky svojej práce v rámci 80 stánkov a vo V-klube boli pripravené interaktívne pokusy a ukážky v piatich stánkoch. Okrem toho sa spolu uskutočnilo 20 prednášok, 3 diskusie, desiatky vedeckých experimentov, ukážok a nechýbala ani laserová šou. Zahraničnými hosťami tohtoročnej ENV bola astronautka Mary Weber z USA, ktorá sa zúčastnila dvoch vesmírnych misií. Druhým zahraničným rečníkom bol len 15-ročný expert na umelú inteligenciu a strojové učenie Tanmay Bakshi, ktorý vo svojej prezentácii priblížil to, čomu sa venuje a motivoval mladých ľudí, aby sa venovali novým technológiám a ich štúdiu.

Program v mestách bol tiež bohatý, v Košiciach sa návštevníci tešili z vedecko-kultúrnej show, v rámci ktorej prezentujúci vedci priblížili témy z biológie, chémie, fyziky, spoločenských vied a venovali sa aj 3D tlači či robotike.

V Banskej Bystrici prezentujúci v 27 stánkoch pripravili tiež pestrý program v rôznych oblastiach, ktoré sa venovali napríklad modrotlači, 3D tlači alebo aj tlmočeniu či IT.

Žilinská ENV sa tento rok presunula do nových priestorov do  OC Mirage, kde návštevníci v 29 stánkoch mohli vidieť ukážky virtuálnej reality či bezpilotných lietadiel a iných druhov dopravy a oboznámiť sa s technológiami a postupmi, ktoré sa v doprave využívajú.

Festivalu vedy sa v Poprade zúčastnili prezentujúci z akademickej aj vedeckej sféry z celého Slovenska a návštevníci sa mohli dozvedieť viac z oblasti fyziky, chémie, informatiky astronómie či manažmentu.

Spolu všetky podujatia na Slovensku navštívilo viac ako 150 000 ľudí a na festivale vedy sa podieľalo takmer 1 500 vedcov zo Slovenskej akadémie vied, najväčších univerzít na Slovensku a zastúpené boli aj inovatívne firmy, stredné školy a tretí sektor venujúci sa popularizácii vedy na Slovensku.  

Fotografie zo všetkých festivalových miest nájdete na tomto odkaze.