Ani zbytok Európy nezaháľa! Prinášame ďalšie európske Noci

Rovnako ako minulý týždeň, aj tento vám prinášame to najzaujímavejšie z Nocí výskumníkov naprieč celou Európou - a možno aj trocha vzdialenejšie od Slovenska, než by ste očakávali. Veď kto by to bol povedal, že Noc výskumníkov sa koná aj uprostred oceánu?  

Švédsko 

Ako by sme mali žiť a pracovať v budúcnosti? Pýtajú sa na Noci výskumníkov vo Švédsku. Pandémia nás zasiahla všetkých, preto nezostane vynechaná ani téma o živote po COVID-19. Rozbiehajú tu   projekt  veľmi podobný tomu nášmu, kde školy si môžu “požičať vedca” a ten vekovo prístupne, niekde dokonca v angličtine, odprezentuje oblasť svojho výskumu na konkrétnej škole. Vtipnou bodkou bude piatkový vedecký stand-up, kde výskumníci kreatívnou formou odprezentujú svoju prácu. 

Holandsko  

V Rotterdame majú pre mladých výskumníkov pripravenú vedeckú galériu, novinku vychádzajúcu spod Erasmus University. Celá exhibícia je dizajnovaná pre mladých vo veku 15 až 25 rokov. Tohtoročný program pod heslom “porážame vírusy” priamo reaguje na aktuálne dianie vo svete a jeho náplňou budú prednášky od vedcov z rôznych vedeckých oblastí na tému COVID-19. 

Ostrovy 

Vonkajšie regióny Španielska a Portugalska oproti kontinentálnej Európe nezaostávajú ani v propagácii vedeckých aktivít. Jednou z častí Noci je v týchto ostrovných štátoch prezentácia LOOP-Ports, ktoré prispievajú k vytvoreniu obehového hospodárstva v našich prístavoch.  

Na Azorách je pre mladých výskumníkov pripravený edukačný vulkanický tunel podobný tomu z Cesty do stredu Zeme od Julesa Verna, kde budú k dispozícii výstavy vzácnych fosílií. Na Kanárskych ostrovoch zas bude mládež fotiť podľa nich najlepší vynález na svete v rámci tohtoročnej fotosúťaže. Besedovať sa v piatok 24.9. bude napríklad aj o spoločenských hrách a ich dopade na náš, ľudský vývin. 

Španielsko 

Katalánska Noc výskumníkov je jedna z najmladších, ktoré boli do projektu priradené. Tento rok budú pôsobiť virtuálne v stánkoch, no pre mladých bude celá Noc zakončená divadelným vystúpením Martího i Franquesa, známeho katalánskeho vedca. 

V iných častiach Španielska, napríklad v Bilbau, bude Noc venovaná európskej Zelenej dohode a jej význame pre našu budúcnosť. Univerzita v Córdobe pripravuje workshop o tom, ako funguje Siri, virtuálny asistent, a prečo mu môžeme, alebo naopak by sme nemali dôverovať. 

V Madride je pripravená analýza rezistentnosti voči antibiotikám a vplyvu na znečistenie vodyTémou budú aj obličky, tvorba moču a interaktívne meranie pH. Nezabúda sa ani na astrovedu a sprievodný program so skupinou The Gagarins. 

Noc Society – Taliansko 

V Bologni a v Romagne sa koná Noc výskumníkov pod heslom renesancia, pretože po kríze je možné znovuzrodenie, ak zmeníme náš prístup a vytvoríme nové spojenectvo medzi človekom a prírodou. V rámci takzvaného Čakania na noc 2021 už prebehla akcia zameraná na biodiverzitu talianskych morí, baktérie a ich nenahraditeľnú úlohu v biodiverzite morských biotopov. Na interaktívnom ihrisku deti aj dospelí objavovali zásadné stránky morských ekosystémov. 

Noc výskumníkov 2021 – Rumunsko  

Zatiaľ čo rok 2021 by sa dal považovať za “uzamknutie”, rok 2021 bude “otvorením” - teda aspoň na rumunskej Noci výskumníkov, ktorej sloganom je Otvorená veda. V tomto ročníku je podľa organizátorov najdôležitejšie vyzdvihnúť úlohu vedy v udržateľnom postcovidovom svete. Je to proces, ktorý nám umožní posúvať sa viac a viac k ideálu ekologickej a udržateľnej spoločnosti. 

Rovnako ako posledné týždne platí, že sa môžete zapojiť do prebiehajúcej súťaže na instagrame @europska_noc_vyskumnikov a vyhrať užitočné ceny – hlavne neváhajte, lebo európska súťaž sa koná poslednýkrát :)  M.